Půjčka od soukromé osoby: Jak ji získat a na co dát pozor

Půjčka od soukromých osob představuje poměrně nový způsob získání finančních prostředků a u nás se tento druh úvěru rozvíjí pouze poslední roky. Peníze od soukromé osoby je možné získat dvěma způsoby a to buď přímo nebo zprostředkovaně, například přes internetovou službu.

Půjčky od soukromé osoby se dají získat různými způsoby. Nejčastěji jde o ručení na směnku, kdy jsou úvěry od soukromých osob zabezpečené směnkou podle směnečného a šekového zákona, takže poskytovatel finančních prostředků má zjednodušenou roli při případném vymáhání pohledávky. Druhou možností je zajištění formou zřízení zástavní smlouvy na nemovitost a to ať už ve vlastnictví přímo dlužníka, nebo ve vlastnictví třetí osoby.

Druhou formou jsou P2P půjčky. Jde v podstatě také o půjčky a úvěry od soukromých osob, které se však dají získat prostřednictvím zprostředkovatele, nejčastěji jde o různé internetové služby portály. Ty si účtují menší poplatky nebo provizi, přičemž jejich cílem je distribuovat půjčky a finanční zdroje od poskytovatelů pro žadatele a to efektivně, rychle a s rozložením rizika. Výhodou je možnost získat úvěr i téměř ihned a jednoduchost podmínek půjčování.

Půjčky od soukromých osob na směnku

Směnku jako způsob zajištění volí mnoho lidí, kteří si půjčují úvěry soukromě. Směnka je cenný papír, který má úvěrovou a platební funkci. Směnka jako taková je označena slovem směnka a jde o nesporný závazek zaplatit určenou finanční částku, přičemž tento závazek je nesporný a majitel směnky nemusí prokazovat existenci ani výši dluhu.

V praxi to znamená, že dlužník musí zaplatit poskytovateli úvěru přesně stanovenou částku a pokud se tak nestane, majitel směnky podá k soudu podnět, který rozhoduje ve zkráceném řízení a vydá platební rozkaz směnečný. Směnka je tedy velmi dobře vymahatelná a může se jí základě zahájit i exekuční řízení. Pro zájemce o finanční prostředky znamená ale směnka i v určitém smyslu výhodu, protože nemusíte mít ručitele, spoludlužníka ani ručit svým jiným majetkem.

 • Exekutor může přistoupit k velmi efektivnímu vymáhání na základě soudního rozhodnutí a poskytovatel úvěru se tak poměrně jednoduše může dostat ke svým zapůjčeným penězům a může do exekuce přibrat libovolný majetek dlužníka, což je zase nevýhoda
 • Půjčky od soukromníků na směnku jsou obvykle splatné až v datum splatnosti úvěru a to jednorázově, takže nejde o klasický splátkový úvěr
 • Většinou se při této půjčce nevyžadují ani žádné poplatky předem, úvěry jsou bezúčelové a půjčuje se takto i několik tisíc korun na období od pár měsíců po několik let

Soukromé půjčky se založením nemovitosti

 • Pro 1 000 000 obvykle už směnky jako ručení nestačí. Právě tyto půjčky jsou přitom úvěry, kde se často stává, že půjčku přeplatíte i o několik desítek tisíc korun. Zároveň lidé, kterým banky nepůjčili z různých důvodů, potřebují půjčku i na větší částku a právě zde může přijít řešení ve formě soukromé půjčky, kde se ručí zastavením nemovitosti, ať už vlastní nebo nemovitosti třetí osoby.Tyto půjčky však nenabízí příliš mnoho soukromých investorů a proto nejsou tak časté. O to důležitější je dávat si pozor z pohledu zájemce o peníze, protože i zde je možné natrefit na nabídky, které jsou extrémně nevýhodné. Základem je, abyste si jako zájemce o úvěr dohodly přesná pravidla, přepočítali si, kolik můžete zaplatit a na jakou splátku má Váš rodinný rozpočet a zároveň si porovnali alespoň tři nebo více nabídek na půjčku od soukromého investora, která je zajištěna nemovitostí.
 • Při ručení nemovitostí je důležitá úvěrová smlouva i smlouva o zřízení zástavního práva a nejlepším řešením je nechat překontrolovat smlouvu právníkem.
 • Kromě smluvních podmínek si zkontrolujte i výši a počet splátek a zjistěte si, o kolik úvěr přeplatíte
 • Pokud se Vám podmínky zdají nevýhodné, zkuste raději serióznější nebankovky, které rovněž nabízí půjčky bez dokládání příjmů a nahlížení do registrů.
 • Výše úvěru závisí nejčastěji od hodnoty nemovitosti a běžně se půjčuje do 50% hodnoty podle znaleckého posudku

P2P půjčky – zprostředkování soukromých úvěrů

 • Mezi půjčky od soukromých investorů patří i tzv. P2P úvěry, což je zkratka pro peer-to-peer. V praxi to znamená i person-to-person, čili půjčování od soukromých osob pro soukromé osoby. Takovým systémem fungují obvykle různé internetové služby a portály, které se zaměřují na bezpečné zprostředkování úvěrů, kdy investoři investují peníze, zprostředkovatel je půjčí více zájemcům o úvěry a na základě poptávky a nabídky vzniknou konkrétní podmínky pro půjčky.Takovým stylem se běžně půjčují stovky až tisíce korun s krátkodobou i střednědobou splatností, které jsou bezúčelové, takže se nemusí dokladovat, jak se úvěr použije. Zprostředkovatel však prověřuje vaši bonitu. Tyto systémy fungují také na principu dlouhodobějších zkušeností, což v praxi znamená, že pokud si klient půjčuje pravidelně úvěry a řádně je splácí, může získat lepší podmínky do budoucna, například vyšší úvěrový limit nebo lepší úrok.
 • Prostřednictvím P2P půjček lze nalézt úvěrové zdroje prakticky pro každého, kdo nechce půjčku ani z banky ani z nebankovky a potřebuje úvěr na běžné účely, čili nejde o velké investice
 • K výši půjčky bývá přímo úměrná i doba splatnosti, která může být flexibilní a je tak možné si vybrat kratší splatnost a ušetřit na úrocích, nebo si naopak snížit efektivní měsíční splátku, přestože se splatnost prodlouží
 • S těmito půjčkami souvisí i poplatky, přičemž některé systémy berou poplatek od poskytovatele, jiné od žadatele a další kombinovaně; jde o poplatky za zprostředkování úvěru, přes které se financuje samotný chod P2P služby

Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Půjčka od soukromé osoby: Jak ji získat a na co dát pozor"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*